• Rendelj a következő
    és még ma feladjuk a csomagod!

  • VÁSÁROLJ MÉG 30 000 Ft ÉRTÉKBEN AZ INGYENES SZÁLLÍTÁSHOZ!

Kiemelt cikk

Convoytruckshop two victims with five finger on each hands of a 30df3a84 60f9 4cca 82f4 aa8b1386dab2
Minden, amit a baleseti bejelentőről tudnod kell 800 448 Futó András

Minden, amit a baleseti bejelentőről tudnod kell

Egy közúti baleset következtében jogosan alakul ki pánikhelyzet, amikor hidegvérrel kellene mérlegelnünk. Habár nem könnyű, de mégis meg kell próbálunk higgadtan cselekedni a hasonló helyzetekben. Alábbi cikkünkben minden fontos lépést bemutatunk, amely a balesettel kapcsolatos azonnali intézkedésekhez szükséges. A lehető legoptimálisabb végkimenet érdekében pedig a baleseti bejelentő nyomtatvány helyes kitöltéséről is szó lesz.

 

Mi az a baleseti bejelentő és mikor kell kitölteni?

A köznyelvben – a dokumentum színe alapján – gyakran csak kék-sárgának hívott baleseti bejelentő nyomtatványt minden járművezetőnek magánál kell tartania és amennyiben közúti baleset következtében kár történik, ki kell töltenie. Amennyiben az eset kezelésében rendőr is közreműködik, akkor a biztosítótársaságok a rendőri jegyzőkönyvet veszik alapul.

Akkor azonban, ha rendőri intézkedésre nem kerül sor, a kárrendezésnél az általunk kitöltött baleseti bejelentőt veszik figyelembe. Ezért kritikus fontosságú, hogy jól töltsük ki a nyomtatványt. Azonban kezdjük azzal, melyek a legsürgősebb intézkedésekkel baleset elején.

Baleseti bejelentő

 

Mi az első teendő, ha baleset történt?

Baleset következtében az első és legfontosabb teendő a személyi sérülések ellátása, az emberéletek megmentése. Az elsősegély felszerelés a gépjármű kötelező tartozékát képezi, amely témával részletesebben korábbi blogbejegyzésünkben foglalkoztunk. Amennyiben bármelyik fél orvosi ellátásra szorul, azonnal mentőt kell hívni és a mentésirányító további utasításait kell követni. Okvetlenül gondoskodjunk az elakadásjelző háromszög kihelyezéséről is, hogy elkerüljük a további baleseteket. Ne feledjük azonban, hogy mindezen tevékenységeket megelőzve vegyük fel a fényvisszaverő mellényt, hiszen a magyar KRESZ szerint lakott területen kívül az úttesten vagy az útpadkán tartózkodó személyek kötelesek fényvisszaverő mellényt viselni.

 

Mikor kell rendőrt hívni?

Amennyiben mentőre nincs szükség, ám személyi sérülés történt, kötelező rendőrt hívni. Még abban az esetben is, ha csupán egy karcolást szereztünk. Rendőri intézkedésre van szükség, ha az egyik fél ittas volt, nincs érvényes jogosítványa, kötelező biztosítása vagy, hanem sikerül vele valamilyen szintig konszenzusra jutni. Abban az esetben tehát, amikor a felelősség kérdése erőteljesen vitatott a felek között, a baleseti bejelentő nem lesz megoldás.

Convoytruckshop police man standing in front of a two regular c 29ed5584 bf0c 41d0 b573 03a621f3265b

 

Mikor kell kitölteni a baleseti bejelentőt?

A baleseti bejelentő dokumentumot olyan közúti balesetek estében kell kitölteni, amikor személyi sérülés nem történt, viszont a gépjárműben kár keletkezett. Mivel ilyenkor nem készül rendőrségi jegyzőkönyv, a biztosítók ezt a dokumentumot veszik majd figyelembe a kárfelmérés során.

Mivel a baleseti bejelentő nem a felelősség elismerésére szolgál, vitás kérdés esetén készülhet két verzió is. Akkor azonban, ha a felek között még minimális konszenzus sincsen a kitöltést illetően, érdemes rendőrt hívni, hogy mindenképpen igazságos legyen a végeredmény.

 

Mire kell figyelni a baleseti bejelentő kitöltésénél?

A kitöltés értelemszerűen a baleset helyszínén történik, azonban egy ilyen komoly stresszhelyzetben nem könnyű megfelelően fókuszálni. Éppen ezért fontos, hogy nagy levegőt vegyünk és megpróbáljunk nyugodt hozzáállással nekiállni a fontos dokumentum kitöltésének. Az, hogy melyik fél tölti ki a papírt, teljesen mindegy, azonban fontos, hogy a mindkét fél megkapja a másodpéldányt.

 

Ezeket a hibákat kell elkerülni a baleseti bejelentő kitöltésekor:

  • Olvashatatlan kézírás

  • A közúti balesethez hasonló stresszhelyzetekben nem könnyű odafigyelni a szép írásra, azonban az olvashatóság megkönnyíti az intézkedést és segít megelőzni a vitás helyzeteket.

  • Hiányzó aláírások
    • Mindkét félnek alá kell írni a lapot, máskülönben az nem lesz érvényes.

  • Hibás adatok
    • Az adatok pontos felvitele kritikus fontosságú. Éppen ezért inkább lassan, de átgondoltan töltsük ki a lapot, mintsem hibásan.

  • Hiányzó fotók
    • A baleset helyszínét érdemes alaposan lefényképezni, akár videofelvételt is érdemes készíteni, hiszen reálisabb képet ad a történtekről. Minél részletesebb a helyszín és a baleset környezetének bemutatása, annál egyszerűbb lesz megítélni a valós körülményeket. Manapság egyre szélesebb körben terjednek el a szélvédő mögé felhelyezhető menetrögzítő kamerák, amelyek felvételei a balesetet megelőző másodpercekről szintén nagyon hasznosak lehetnek. Ezek használatára azonban az egyes országokban eltérő szabályozás vonatkozik, amiről minden esetben tájékozódjunk külföldi utazás előtt.

  • Hiányzó rovatok
    • Bár egyértelműnek tűnik, mégis gyakori hiba, hogy a felek egyes pontokat kitöltés nélkül hagynak. Érthető, hogy a kitöltő ideges, siet vagy nem megfelelőek a körülmények, azonban ez a lépés akkor is fontos.

Img 4122

 

Ezekre a rovatokra különösen figyelj

  1. Tanúk című rovat

Sokan nem tartják fontosnak a tanúk adatainak kitöltését, erre mégis érdemes ügyelni. Legfőképp azért, mert előfordul, hogy az egyik fél idő közben meggondolja magát és már nem tartja magát felelősnek. Ilyen esetben a tanúk sokat segíthetnek. Itt ne közeli hozzátartozók adatait tüntesd fel, a legjobb, ha egy járókelőt vagy olyan személyt kérsz fel tanúnak, aki nem vett részt a baleseti szituációban, azonban mindent látott.

  1. számú rovat

Ebben a rovatban az előre megadott forgalmi helyzetek közül kell kiválasztani a megfelelőt. A rovat ilyen opciókat tartalmaz: járműve éppen parkolt, megállt, útról hajtott ki stb. Mindkét autósnak be kell ikszelni a hozzá legközelebb álló opciót. Azonban arra gyakran már nem figyelnek, hogy az utolsó sorban is fel kell tüntetni, hogy hány helyre tettünk X-et. Ez azért fontos, mert enélkül a másik fél – tudtunk nélkül – utólag belejavíthat a kitöltésünkbe.

  1. Helyszíni rajz című rovat

A rajzot sokan kihagyják, mert attól tartanak, nem tudnak megfelelően rajzolni, azonban ez nagy hiba. Az egyértelmű vázlathoz elegendő pár vonal, amivel az utcák és a két autó helyzetét felvázoljuk. A rajzon tüntessük fel az utcaneveket és a helyszínen lévő közlekedési táblákat is, majd nyilakkal jelezzük az autók haladási irányát.

  1. Megjegyzések rovat

Amennyiben ez a rovat üresen marad, újból esélyt adunk arra, hogy tudtunkon kívül a másik fél beleírjon. Amennyiben nincsen hozzáfűzni való megjegyzésünk, húzzuk át egy vonallal a rubrikát, vagy írjuk bele, hogy „nincs megjegyzés”. A lényeg, hogy utólag utánzott kézírással ne helyezzék ránk a felelősséget. Amennyiben ide nyilatkozat is bekerül, érdemes azt külön aláírással ellátni.

 

Mi a teendő, ha nincs nálunk kárbejelentő lap?

Abban az esetben sincs gond, ha nincs nálunk kárbejelentő lap, hiszen az ingyenesen letölthető E-kárbejelentő applikációval is pontot tehetünk az ügy végére. A papír alapú kárbejelentő az applikációval ellentétben azonban sohasem fagy le, nem kell hozzá stabil internetkapcsolat de még működő telefon sem.

Shaking hands g53aa42085 1920 (1)

 

Mi a teendő a kitöltés után?

A baleset után a károkozónak 5 napja van, hogy a biztosítójánál bejelentse a kárt. A károsultnak erre 30 nap áll rendelkezésére. CASCO biztosítás esetén elkezdhetjük a javíttatást, azonban akkor is szükséges értesíteni saját biztosítónkat. Miután beadtuk a lapokat és várnunk kell a biztosító jelentkezésére.

A helyesen kitöltött baleseti bejelentő meggyorsíthatja az ügyintézést, ezért érdemes odafigyelni a helyes kitöltésre és arra, hogy pontos adatokat adjunk meg, illetve minden rubrikát kitöltsünk, minden kérdésre választ adjunk.

 

Amennyiben nincs a járművedben ilyen nyomtatvány, mihamarabb szerezz be egyet itt. Mindenesetre a Convoy csapata nevében azt kívánjuk, hogy balesetmentesen vezess és soha ne legyen szükséged hasonló papírok kitöltésére.

 

Shutterstock 1171922260
Közeleg a karácsony! Mit szeretne ajándékba egy kamionos? 5+1 ajándékötlet kamionosoknak. 800 548 Hetényi Convoy Ádám

Közeleg a karácsony! Mit szeretne ajándékba egy kamionos? 5+1 ajándékötlet kamionosoknak.

Ebben a rövid cikkben szeretnénk segédkezet nyújtani azoknak, akiknek a férjük/párjuk a kamionban tölti minden napjait. 🙂

Mi is lehetne egy jó ajándék? Csecsebecse? Századik kulcstartó?

Nem könnyű annak, aki nincs benne ebben a világban.

Mit tanácsolok én?

Relaxed truck driver

Az ajándék legyen kényelmi és praktikus kiegészítő! 😍

Miért?

Tudom, személyes ajándékon gondolkodsz. „Legjobb kamionos” Az utak királya” stb. feliratú apróságon.

Gondolj csak bele. Milyen érzés lehet neki, ha olyan ajándékot választasz, ami minden nap elkíséri és könnyíti az életet? Azt tőled kapta, szóval minden nap eszébe jutsz. Tökéletes megoldás.

Összeszedtem a legpraktikusabb kényelmi kiegészítőket, amik elérhető áron segítik párodat. 🤩

 

#1 Rizsfőző.

Rizsfozofelul

Vagy ahogy kamionos berkeken belül hívjuk, a „mindent IS mobil kukta”.

Konkrétan tényleg minden finomságot meg lehet benne főzni. 😋

Te szoktál főzni neki és lefagyasztod? Ezzel a kuktával pár perc alatt, vezetés közben zavartalanul megmelegszik az otthon főzött finomság.

Belinkelem st22lacika videóját, hogy lásd nem vetítek.

https://www.youtube.com/watch?v=OyHw8JPRpeo

Tekerj 12:20 másodperchez és megtudod mi is ez pontosan.

Ne ess kétségbe! 2 verzió van belőle! 12 és 24V-os kivitelt mutatok.

Ha nem vagy biztos abban, hogy a párod gépébe van 24V, akkor válaszd a 12V-os verziót, hisz az minden közlekedési eszközben benne van.

https://wordpress-871706-4215115.cloudwaysapps.com/termek/rizsfozo-13l-24v/

https://wordpress-871706-4215115.cloudwaysapps.com/termek/rizsfozo-13l-12v/

#2 Akkumulátoros, hordozható porszívó.

33333

Ha a párod szereti, hogy a fülkében rend és tisztaság van, ez egy nagyon jó választás lesz. ☺️

Nem hiszem, hogy sokat kellene részleteznem a porszívó működését vagy előnyét.

Megbízható, kompakt és strapabíró termék, ami száraz és nedves szennyeződéssel is könnyen elbánik.

A termékleírásban találsz bemutató videót is.

https://wordpress-871706-4215115.cloudwaysapps.com/termek/akkumulatoros-morzsaporzsivo/

#3 A kávé szerelmeseinek!

Kavefozo szivargyujtos kapszulas 60ml 12v 80w2

Manapság a mindennapi kávé fogyasztás, azoknak, akik folyton úton vannak nagyon drága és sokszor macera.

Ezeket ki tudod küszöbölni számára. Az alábbi két fajta kávéfőzővel, bármikor, bárhol és könnyen el tudja majd készíteni a tökéletes kávéját.

Mind a két verziót szívből tudom ajánlani és mind a kettő termékleírásában megtalálod a termékvideót.

Klasszikus, elektromos „kotyogós” + termosz:

https://wordpress-871706-4215115.cloudwaysapps.com/termek/kavefozo-szivargyujtos-150ml-12-24v-96w/

Univerzális 3 az 1-ben kapszulás kávéfőző:

https://wordpress-871706-4215115.cloudwaysapps.com/termek/kavefozo-szivargyujtos-kapszulas-60ml-12v-80w/

#4 Lepd meg kedvenc márkájával mintázott ruhával.

Hipster handsome male model with beard wearing black blank t sh

Mellények, napszemüvegek, övek, övtáskák, pólók, pulóverek és sapkák.

Ez nem a vásári gagyi utánzat. Ezek mind minőségi anyagból, egyedi rendelésre készített ruházatok.

Magának az ember ritkán vesz ilyet, de ajándéknak tuti választás!

https://wordpress-871706-4215115.cloudwaysapps.com/kategoria/ruhazat/markajelzett-ruha/

#5 Joker! Az ajándék kártya.

S415997745652984351 p227 i5 w520

Ha tényleg nem tudsz választani, ne ess kétségbe. A mi boltjaink egy férfinak olyanok, mint gyerekeknek a cukorkabolt. Hidd el Vásárlási utalvánnyal nem tudsz hibázni.

#5+1 Apropó, gyerekek!

Shutterstock 391124422

A kicsik se maradjanak ki a jóból.

Mi a kedvenc járgánya? Kukáskocsi? Targonca? Furgon? Nagy kamion?

Itt biztosan megtalálod neki is a tökéletes ajándékot!

https://wordpress-871706-4215115.cloudwaysapps.com/kategoria/ajandekok/jatekok/

Sok sikert kívánok, remélem tudtam segíteni a választásban!

Kellemes Ünnepeket kívánok!

Hetényi Ádám Convoy.hu

Shutterstock 1577725285
Fény az éjszakában: minden, amit a ködlámpákról és távfényszórókról tudni érdemes 800 532 Hetényi Convoy Ádám

Fény az éjszakában: minden, amit a ködlámpákról és távfényszórókról tudni érdemes

Ahogy az idő őszbe, majd pedig télbe fordul, fontos a fokozott figyelem az utakon. Különösen abban az esetben, ha sötét, ködös időben kell a volán mögé ülnünk, és hosszabb távokat kell levezetnünk. Ilyen esetekben a ködlámpa és a távfényszóró nélkülözhetetlen kiegészítőnek minősülnek. A használatuk ugyanis sokszor életveszélyes helyzetektől és komoly balesetektől óvhatja meg a sofőröket.

Wheel with chain and part of the truck

Ebben a cikkben megmutatjuk, hogy mit érdemes tudni róluk, milyen szabályok vonatkoznak a használatukra, és természetesen azt is, hogy miért elmaradhatatlan kellék minden kamionos számára a ködlámpa és a távfényszóró.

Ködlámpa és távfényszóró: mi a különbség és mire használjuk őket?

A ködlámpa kifejezéssel nagy valószínűséggel már az is találkozott, aki nem járműtulajdonos és nem vezet rendszeresen. A köznyelvben azonban sokszor tévesen minden plusz lámpát ködlámpaként emlegetnek, azonban fontos tudni, hogy alapvetően háromféle kiegészítő fényszórót különböztetünk meg: a ködlámpát, a távfényszórót, valamint a keresőfényszórót.

Shutterstock 362532200

A távfényszóró feladata az, hogy megfelelő látási viszonyok mellett világítsa meg az utat, ezzel biztosítva azt, hogy az adott jármű sofőrje a lehető legmesszebbre lásson. A távfényszóró használata jelentősen növeli a látótávolságot és ezáltal garantálja a biztonságot, még nagy sebességű vezetés mellett is. A keresőfényszóró pedig gyakorlatilag egy kiegészítő magoldás, ami a tompított fényszóróval együtt nem, csak a távfényszórót bekapcsolva használható, annak a hatását fokozza.

A ködlámpa megnevezés a köznyelvben két dolgot takar: az elülső és a hátsó, gyenge látási viszonyok esetén használatos lámpákat. A gépjármű elején található speciális világító eszközök hivatalos elnevezése a ködfényszóró, míg hátul az ugyanezen funkciót ellátó kiegészítőket egyszerűen ködlámpának nevezzük. Az elülső ködfényszóró feladata, hogy rossz látási viszonyok között lehetővé tegye, hogy jobban lássuk az utat, míg a hátsó ködlámpáé nem más, mint hogy ezekben az esetekben a hátulról érkező autó sofőrje hamarabb észre vegyen bennünket, ezáltal is elkerülve a balesetveszélyes szituációkat.

Shutterstock 1608134758

Milyen helyzetekben szabad használni a ködlámpát a jogszabályok szerint?

A ködlámpák használata alapvetően abban az esetben indokolt, ha az időjárási és látási viszonyok az átlagosnál kedvezőtlenebbé válnak. Gyakran találkozhatunk azonban azzal a problémával az utakon, hogy a fényforrásokat a sofőrök indokolatlanul használják. Ez pedig egyrészt zavaró lehet mások számára, másrészt

pedig balesetveszélyes is. Éppen ezért fontos ismerni a távfényszóró és a ködlámpa használatával kapcsolatos írott és íratlan szabályokat.

Először is nézzük meg az előbbieket. A ködlámpák használatával két jogszabály is foglalkozik. A KRESZ szerint „tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.” Ez alapvetően elég szűkszavú, hiszen a szabály gyakorlatilag a sofőrök belátására bízza azt, hogy milyen helyzetek tekintenek indokoltnak. Ezzel pedig sajnos sokan visszaélnek az utakon.

Ezzel szemben a 6/1990 KÖHÉM rendelet már konkrétabban fogalmaz a kiegészítőfényekkel kapcsolatban. A jogszabály II. fejezete az alábbiakat írja elő: „5.13. Első ködfényszóró lámpa arra szolgál, hogy köd, hóesés, felhőszakadás, vagy porfelhők esetén javítsa az úttest megvilágítását. 5.14. Hátsó ködfényszóró lámpa arra szolgál, hogy sűrű köd esetén észlelhetőbben jelezze hátrafelé a jármű jelenlétét.”

Ez tehát azt jelenti, hogy a jogszabályok szerint a ködfényszóró köd, hóesés, felhőszakadás, vagy porfelhő képződése esetén, míg a hátsó ködlámpa kizárólag köd esetén használható. És itt érdemes kiemelni azt, hogy „használható”, ami azt jelenti, hogy a használata semmilyen esetben nem minősül kötelezőnek.

Fontos továbbá megjegyezni, hogy a kiegészítőfények színe sem lehet akármilyen Mind a távolsági fényszóró, mind a ködfényszóró csak színtelen (fehér), vagy kadmiumsárga fényt bocsáthat ki ugyanis.

Shutterstock 1577725285

Rendben, de mikor nem illik használni a ködlámpát és a fényszórót?

Legyen szó akár ködlámpáról, akár távfényszóróról, ha úgy döntünk, hogy felkapcsoljuk, lényeges, hogy az íratlan szabályokkal, azaz az illemmel is tisztában legyünk. Sajnos azonban sokan nem figyelnek erre, és gyakori jelenség az utakon például az, hogy bizonyos sofőrök az elülső vagy a hátsó ködlámpát a tompított fényszóró helyett használják. Ez pedig problémás és balesetveszélyes, hiszen sok ködlámpa nagyobb fényerővel rendelkezik a tompított fényszóróknál, a távfényszórókról már nem is beszélve.

Az indokolatlan fényszóró- és ködlámpa-használat így azzal jár együtt, hogy elvakítjuk a velünk szembe vagy épp mögöttünk közlekedő sofőröket. Különösen zavaró lehet ez a hátsó ködlámpa esetében, ami általában erősebb fényű, mint a hátsó helyzetjelző és gyakran még a féklámpánál is vakítóbb.

Éppen ezért a normál látási viszonyok között, és álló helyzetben a ködlámpa használata kifejezetten tilos. Lassan haladó forgalom vagy dugó esetén, illetve lakott területen pedig erősen ellenjavallott. Fontos, hogy ha szembe jön egy autó, ha valaki utolér minket, vagy mi érünk utol valakit, kapcsoljuk le a ködlámpát, helyette pedig használjuk a tompított fényszóróinkat. Ha már látjuk a 100 méterrel előrébb haladó autókat, jelzőlámpákat, közlekedési táblákat, akkor a ködlámpa használata szintén indokolatlan.

A távfényszóróról szintén elmondható, hogy használata csak szembejövő forgalom nélküli, rosszul belátható és sötét szakaszokon indokolt. Fontos, hogy az alkalmazása során nem szabad a szembejövő vagy éppen előttünk haladó forgalmat elvakítani vele. Ez azt jelenti, hogy azonnal le kell kapcsolni, ha két vagy több jármű egymással szembe találkozik, valamint, ha folyamatosan követünk egy vagy több járművet. Ezen kívül az is lényeges, hogy a távfényszóró csak lakott területen kívül és éjszaka használható.

Összességében tehát csak akkor használjunk ezeket a kiegészítőket, ha valóban szükség van rájuk. Ha azt mind a természetes fény, mind pedig a közvilágítás hiánya indokolja a biztonságos, kényelmes vezetés érdekében, melynek során nemcsak magunkra, de természetesen az úton közlekedő többi sofőrre is gondolnunk kell.

Shutterstock 710071267

A ködlámpa és a távfényszóró elhelyezése, beállítása

Annak érdekében, hogy a kiegészítő fényforrásokat megfelelően tudjuk alkalmazni, több dologra is oda kell figyelnünk. Többek közt a megfelelő felszerelésre és beállításra is. A távfényszóró felszerelése során például

a lámpatesten és az izzón kívül általában extra alkatrészekre is szükségünk lesz a bekötéshez. Ilyen például az adott típushoz illő belső kapcsoló, illetve a relé is. Utóbbiból érdemes olyat választani, ami közvetlenül a jármű biztosítékpaneljébe illeszthető.

Fontos tudni továbbá, hogy míg távfényszóróból csak univerzális típust gyártanak, addig ködlámpákból készülnek típusspecifikus modellek is. Utóbbi azért szükséges, mert sok járművön találhatók gyárilag kialakított ködlámpafészkeket és felszerelési pontokat a lökhárítón. Ilyen esetekben csak az adott formájú ködlámpa illeszthető a rendelkezésre álló helyre. A ködlámpafészek nélküli járművek esetében érdemes viszonylag védett helyet keresni a lámpáknak és ráccsal vagy ütésvédő plexivel védeni őket a lehetséges sérülésektől.

A szabályok csak annyiban korlátozzák a kiegészítőfények használatát, hogy azok nem takarhatják a rendszámot, illetve a gyári világítótesteket. A megfelelő elhelyezést tehát sokkal inkább az észszerűség szabja meg. A távfényszórókat érdemes magasabbra, a lökhárító fölé szerelni. Ilyen módon képesek a lehető legmesszebbre világítani. A jármű tetejére szerelt vagy a tető fölé nyúló fényszórók már segédfényszórónak minősülnek, ezért ilyen minőségben vizsgáztathatók. A ködlámpákat ezzel szemben érdemes minél alacsonyabbra felszerelni, ilyen módon képesek a köd alá bevilágítva javítani a látási viszonyokat. Lényeges azonban, hogy ne kerüljenek olyan alacsonyra, ami már sérülésveszélyes lehet. Minden esetben figyeljünk arra, hogy a ködlámpa és a távfényszóró felszerelési helyét és módját a választott lámpa és az adott jármű paraméterei egyaránt meghatározzák!

Fontos tudni, hogy a rosszul beállított elülső ködlámpa rendkívül zavaró lehet a velünk szembe jövő sofőrök számára. A megfelelő beállítás az, ha a lámpa a jármű előtti pár métert világítja be erősen az úttesten és annak szélén. Ha ugyanis sűrű a köd, hiába is akarnánk messzire világítani. Az apró páracseppek hatására visszaverődik a fény, amelynek köszönhetően saját látási viszonyainkat is korlátozzuk ahelyett, hogy javítanánk a helyzeten. Az autó előtt laposan terített fény ellenben javítja a vezető látótávolságát.

Shutterstock 215974303

“E” jelzés a lámpán és a fényszórón: mit jelent és miért fontos?

Az online világban már szinte bárhonnan rendelhetünk alkatrészeket és kiegészítőket járművünkhöz. Sajnos azonban gyakran előfordul, hogy bizonyos felületeken belefutunk olyan darabokba is, amelyek használata a jogszabályok szerint nem megengedett. Ez a helyzet az úgynevezett “E” jelzés nélküli lámpákkal is, még abban az esetben is, ha az adott termék a törvény által elfogadott kiegészítőkhöz hasonló paraméterekkel rendelkezik.

Az körbe írt, nyomtatott “E” betű nem más, mint egy jóváhagyási jelzés. Azt jelenti, hogy a lámpát egy erre szakosodott intézetben megvizsgálták és megállapították róla, hogy megfelel a rá vonatkozó ECE-szabványoknak. Az “E” betűt minden esetben az indexként írt, a jóváhagyó államot meghatározó ENSZ-EGB előírás számjele, az előírás változatának számjele, valamint egyéb jelzések követik.

Fontos tudni, hogy amennyiben egy lámpatestet egy adott izzófajtához terveztek, abban az esetben abba csak “E” jellel ellátott izzó szerelhető be. “E” jelet pedig csak az a termék kaphat, amelyik megfelel az adott foglalat specifikációjának. A jóváhagyási jel hiányában az alkatrész szabálytalan, közúti forgalomban nem vehet részt, így távfényszórók esetében az “E” jelzés nélkülözhetetlen. Ha az adott kiegészítő nem rendelkezik ezzel, abban az esetben nem lehet fent a járművön. Ilyen esetben a vizsgánál le is vetetik a tulajdonossal, sőt a használat a forgalmi engedély bevonását is eredményezheti.

Amennyiben viszont az általunk választott távfényszóró rendelkezik „E” jelzéssel, abban az esetben a műszaki engedélyeztetés után felszerelhető a járműre és a szükséges helyzetekben problémamentesen használható.

Shutterstock 1014640063

Milyen izzót válasszunk a biztonságos közlekedés érdekében?

Az, hogy milyen izzót választunk a kiegészítő fényforrásokhoz, attól függ, az adott lámpa milyen foglalattal rendelkezik. A leggyakrabban az alábbi típusok közül választhatunk:

· H3 – 55 W-os teljesítményre tervezve;

· H8 – 35W-os teljesítményre tervezve;

· H11 – 65 W-os teljesítményre tervezve;

· H27 – 27W-os teljesítményre tervezve;

Fontos tudni, hogy a teljesítményben eltérő izzókkal nem érdemes kísérletezni, hiszen, ha a szabványos foglalat által előírtnál nagyobb teljesítményű izzót szerelünk be, abban az esetben a biztosítékok kiéghetnek.

A kiegészítővilágításoknak alapvetően három típusa létezik: halogén, xenon és LED. Ezek teljesítményüket tekintve eltérőek egymástól. Ahhoz, hogy pontosan megtudjuk, hogy egy izzó illik-e az adott lámpához, ellenőriznünk kell a gyártói jelölését a burkolaton.

Halogén: Hatékonyságuk, valamint könnyű felszerelhetőségük a legnépszerűbbnek a halogén izzók számítanak. A halogén izzók meleg fénysugárral rendelkeznek, amely képes jól áthatolni mind a ködön, mind pedig a sűrű esőn. Fényerejük az idő múlásával sem csökken, azonban élettartamuk meglehetősen rövid lehet. A halogén izzókat “H” betűvel jelölik, az ezekhez való lámpák pedig “B” jelzéssel vannak ellátva, és más izzófajtához nem alkalmasak.

Xenon: A xenon izzók nagyobb fényerőt és magasabb élettartamot garantálnak a halogén izzóknál. Ritkán égnek ki vagy hibásodnak meg. Ellenállnak a feszültségingadozásoknak, és üzemeltetésük sokkal kevesebb energiát igényel, mint a halogén izzóké. Cserébe azonban az áruk is magasabb. Idővel a fényerejük csökken, ami a vezető számára alig észrevehető lehet, ezért jobban oda kell figyelni arra, hogy mikor jött el az izzócsere ideje. Fontos tudni, hogy ha a xenon izzókat nem megfelelő fényszóróba szerelik be, a fény elvakíthatja a szembejövő forgalmat, ezért használatukat szigorúan szabályozza a törvény. Xenon így kizárólag csak automatikus fényszóró-magasságállítással, fényszórómosóval, és xenon izzóhoz kifejlesztett fényszóróházzal felszerelt autóba szerelhető be legálisan. A xenon izzókat “D” jelöléssel látják el, a kifejezetten xenonhoz fejlesztett lámpák pedig az “F3” jelzésről ismerhetők fel.

LED: A LED izzókat alacsony energiafogyasztás, erős rezgésállóság és magas élettartam jellemzi. Mindezt kedvező áron tudják biztosítani. A hőtermelése minimális, ezért felhasználható olyan helyeken is, ahol a melegedés veszélyforrás lehet. A LED esetében ráadásul alacsony, vagy egyáltalán nincs fényszmog, ami azt jelenti, hogy a lámpa oda világít, ahol arra szükség van. Fontos tudni azonban, hogy helytelen felszerelésük esetén a fény elvakíthatja a szembejövő forgalmat. A LED izzókat “LED” jelzéssel látják el, a hozzájuk tartozó lámpákat pedig “F3” felirattal jelölik. A “B” jelzéssel ellátott világítótestek nem alkalmasak LED izzók beszerelésére, éppen ezért a halogén izzókhoz tervezett lámpák LED világítással nem használhatók. Európában és Magyarországon ez egyrészt szabálytalan, másrészt pedig az ilyen módon használt LED izzók a teljes rendszerben rosszabb teljesítményt nyújtanak, mint a halogének.

Milyen formájú legyen a távfényszóró?

A távfényszóró formáját tekintve kétféle megoldás közül választhatunk. Téglalap alapú és kör fényszóró egyaránt elérhető a piacon. Méret szempontjából a kis, 10-15 centis és a nagy, 20 centis átmérőjű fényszórók közt is dönthetünk. De az üveg kidolgozása is többféle lehet. Akadnak olyan megoldások, amelyek kifejezetten nagy távolság esetén teljesítenek jól, az általuk kibocsátott fény pedig inkább szúrós. De választhatunk olyan megoldást is, ami a terítő fénynek köszönhetően inkább közelebbre alkalmas.

A választható megoldások szinte minden esetben rendelkeznek beépített helyzetjelzővel, amelyek a kör alakú fényszóró esetében körbe világítanak. Az egyik megoldás az úgynevezett Angel Eye, ami azt jelenti,

hogy a kör egyik külső pontján található a helyzetjelző izzó, körbe pedig egy speciális üveg, ami által a világítás a kör távfényszóró szélén végig megoldott.

Shutterstock 1172971093

Nem mindegy, milyen minőséget választunk

Távfényszóró és ködlámpa esetén is fontos figyelni arra, hogy lehetőleg jó minőségű terméket válasszunk. Érdemes kicsit többet fordítani erre a célra, mert a drágább, ámde jobb minőségű darabok jóval időtállóbbak. Az olcsóbbak darabok esetében 2-3 év után a foncsorozás leválik, a tömítések elöregszenek, ennek köszönhetően pedig a lámpák beáznak és idővel használhatatlanok lesz. Webáruházunkban Ön is megtalálhatja a tökéletes minőségű világítástechnikai kiegészítőket, amelyek minden szabálynak és elvárásnak megfelelnek, ezáltal pedig minden körülmény mellett garantálják a biztonságos és kényelmes vezetést!

Gasoline tanker, oil trailer, truck on highway very fast driving 3d rendering

gda7140
Minden, amit a hólánc és az indulássegítő használatáról tudni érdemes! 800 515 Hetényi Convoy Ádám

Minden, amit a hólánc és az indulássegítő használatáról tudni érdemes!

Ha beköszönt a zord idő: minden, amit a hólánc és az indulássegítő használatáról tudni érdemes!

Gyakran előfordul, hogy a jeges, havas időjárás egyik napról a másikra köszönt be. A szállítmányozás azonban olyan szakma, ami ennek ellenére sem állhat le. Legyen szó akár kisteherautóról, akár kamionról, a jó sofőr képes az elemekkel dacolva is precízen, pontosan, biztonságban célba érni a szállítmánnyal.

Ebben pedig olyan kiegészítők is segítik, mint a hólánc és az indulássegítő, amelyek rendkívül jól jönnek a zord időjárás esetén. Sőt, a hólánc használata bizonyos esetekben, például határátlépés és külföldi szállítmányozás esetén kötelező is lehet.

Ebben a cikkben megmutatjuk azt, mi a különbség a hólánc és az indulássegítő között, hogy hogyan választhatjuk ki a legjobb minőségű és a leghatékonyabb darabot, és azt is, hogy melyek azok az országok, amelyek határát semmiképp sem érdemes hólánc nélkül átlépnünk.

Automobile wheel in chains

Miért nélkülözhetetlen kiegészítő a hólánc?

A hólánc gumiabroncsokra szerelhető lánc, amely téli útviszonyok mellett, havas, jeges autóút esetében javítja a tapadást. A hólánc nemcsak az elindulásban és a haladásban fontos, de a fékezésben és megállásban is segít.

Érdemes lehet a hóláncot egész évben az autóban tartani, mert például földúton, nagy sárban is kisegíthet olyan helyen, ahol máskülönben elakadnánk. Fontos azonban tudni, hogy hómentes burkolaton soha ne használjunk hóláncot. Egy-két kilométeres aszfalton történő haladással is teljesen tönkre tehetjük mind a láncot, mind pedig a gumikat. Arról nem is beszélve, hogy a lánc indokolatlan használata az aszfaltot is rongálja.

 gda7179

Milyen típusú hóláncot érdemes választani?

Hólánc és hólánc közt is rengeteg különbség lehet, különösen az anyaghasználat szempontjait tekintve. Az egyes típusok az úthoz való tapadás, a tartósság, a gumik kímélése és az okozott menetzaj tekintetében is különbözőek lehetnek.

Vásárolhatunk például hagyományos, acélból készült hóláncot, illetve a napjainkban egyre felkapottabbnak számító, szövetanyagból készült hóláncok közül is válogathatunk. Utóbbiakat hópaplan, hózsák vagy hózokni néven is szokás emlegetni. A textil hóláncok nem foglalnak nagy helyet, felhelyezésük pedig általában egyszerűbb. Azonban erős emelkedőkhöz nem ajánlják a gyártók, különösen nagyobb méretű járművek esetében nem.

A klasszikus hólánc acélból készült kapcsokból áll, mintázata pedig lehet létra-, rombusz- vagy trapézmintás. A létramintás láncok használatát kevésbé javasolják a tesztelők, ezek esetében ugyanis előfordulhat, hogy a kerék úgy áll meg, hogy a lánc nem éri a földet, így viszont a hóláncnak nem sok haszna van. A trapézmintás láncok esetében viszont minden állásban lesz lánc a kerék és a talaj között, éppen ezért az ilyen láncok jobb, hatékonyabb és biztonságosabb megoldást jelentenek, amennyiben az időjárás indokolttá teszi a kiegészítő használatát.

A hagyományos hóláncok esetében választhatunk kézi és automata feszítős megoldások közül is. Ez azt jelenti, hogy az előbbi esetben szükséges némi fizikai erő a felszerelés utáni feszítéshez, míg az utóbbi esteben ezt a hólánc magától megoldja, így a keréken történő rögzítés egyszerűbb feladat.

Érdemes még megemlíteni a folyékony hólánc spray-t is, ami egy téli, vizes, havas, jeges útviszonyokra optimalizált, tapadást segítő spray. Egy gyanta szerű anyagot képez a gumiabroncs felületén, ezzel segít az átmeneti csúszós akadályok leküzdésében. A megtett kilométerekkel folyamatosan kopik, nagyjából 15-20 kilométer megtétele után eltűnik a felületről, anélkül, hogy a gumiabroncsot károsítaná. Fontos azonban tudni, hogy a hólánc spray jó megoldás lehet olyan akadályok esetében, mint egy jeges lejtő, viszont ettől függetlenül a hólánc kiváltására azokban az esetekben, ahol a kiegészítő használatát törvény írja elő, nem alkalmas.

 gda7140

Hólánc és indulássegítő: mi a különbség?

Az indulássegítő lánc egy elsősorban kamionok esetében használt eszköz. Célja az indulás megkönnyítése, folyamatos haladásra azonban nem alkalmas. Éppen ezért fontos, hogy a hóláncot nem lehet kiváltani az indulássegítőkkel. Viszont a hólánc mellett természetesen ez is tartható a kamionban/teherautóban. Ez azért lehet jó megoldás, mert a problémás havas / jeges úton történő elindulás esetén az indulássegítő használata egyszerűbb és gyorsabb lehet, mint a hóláncé.

Ahhoz, hogy a jármű biztonságban el tudjon indulni, meghajtott kerekenként 3 db indulássegítőre lesz szükség. Ez azt jelenti, hogy szükség esetén minimum 6 db kell, hogy legyen nálunk. Amennyiben ennél kevesebbet használunk, az eredmény sajnos alig lesz észrevehető.

Jeep with snow chains parked indoors at the white tile on vehicle show free photo

Fontos dolgok, amiket a hólánc vásárlása előtt tudni érdemes

A kerékméret: A megfelelő hólánc kiválasztása során az egyik legfontosabb dolog a pontos méret meghatározása. Sajnos sokan abban a tudatban vannak, hogy a hólánc minden kerékméretre jó. Ez azonban egyáltalán nem igaz.

A különböző kerékméretekhez különböző méretű hóláncra lesz szükség. A pontos kerékméreten ugyanis rengeteg múlik. Ha a hólánc túlzottan szoros, abban az esetben nem lehet felrakni, ha pedig laza, akkor gyakorlatilag nem ér semmit, hiába is van felrakva. Arról nem is beszélve, hogy a laza lánc könnyen szakad, és akár párszáz méter után teljesen tönkre mehet. Éppen ezért fontos, hogy vásárlás előtt tisztában legyünk az adott jármű pontos kerékméretével, és ennek megfelelően vásároljuk meg a számunkra ideális kiegészítőt.

A darabszám: Sokakban merül fel a kérdés, hogy hány darab hóláncra lesz szükségük ahhoz, hogy az utazás biztonságos, kényelmes és szabályos is legyen egyben. Különösen fontos ez a kamionok esetében, ahol általában négy keréknél többről is beszélhetünk.

Normál esetben a hóláncot csak a meghajtott kerekekre rakjuk. Ez azt jelenti, hogy a biztonságos és szabályos közlekedés érdekében nincs szükség 6 pár hólánc vásárlására. Csak annyit kell magunknál tartanunk, amennyi a meghajtott kerekekre elég.

A jármű típusa: Fontos, hogy soha ne szereljünk fel személyautóra tervezett hóláncot haszonjárműre. A személyautókra tervezett hóláncok ugyanis nem alkalmasak a nagyobb igénybevételnek kitett haszonjárműveken történő használatra. Teherautónkra és haszonjárművünkre is mindig nagy teherbírású és nagy igénybevételre tervezett hóláncot vásároljunk!

A használat ideje: Bizonyos kiegészítőkkel szemben sem a hóláncnak, sem pedig az indulássegítőnek nincs szavatossági ideje. Nem járnak le, a megfelelő karbantartás mellett nem rozsdásodnak, és a megfelelő használata mellett eléggé nehezen mennek tönkre. A minőségi darabok akkor is sokáig bírják, ha gyakran van szükségünk rájuk, ami azt jelenti, hogy legrosszabb esetben is csak néhány évente kell beruháznunk egy-egy újabb hóláncra vagy indulás- és haladássegítőre. Éppen ezért érdemes megbízható, jó minőségű termékeket választanunk, amelynek hatékonyságát a szükséges tanúsítványok is igazolják.

Ne az ár vagy a márka döntsön: Fontos, hogy hólánc vásárlása során sosem a márka vagy az ár legyen a döntő szempont. Helyette minden esetben győződjünk meg a minőségi tanúsítvány meglétéről, amelyet sokszor már a hólánc csomagolásán is feltüntetnek. Ez azért is tanácsos, mert a nyugat-európai országokban a hatóságok is csak a megfelelő tanúsítvánnyal ellátott hóláncok használatát engedélyezik, így, ha nem szeretnénk összetűzésbe keveredni a rend őreivel, a minőségi hólánc használata javasolt.

The chains snow

Milyen szabályok vonatkoznak hazánkban a hóláncra hazánkban és külföldön?

Hazánkban a hólánc használatával kapcsolatban aránylag laza szabályozás van érvényben. Fontos azonban tudni, hogy a különböző országok szabályai eltérően határozzák meg a hólánccal kapcsolatos elvárásokat. Bizonyos helyeken az időjárástól függően, vagy épp attól függetlenül, az évszaknak megfelelően is tartanunk kell a kocsiban hóláncot. Sőt, olyan országok is előfordulnak, ahol a hólánc egész évben kötelező kellék.

Magyarország: Hazánkban nem kötelező, hogy járművünkben hóláncot tartsunk, fontos tudni azonban, hogy a közútkezelő az időjárási és útviszonyok függvényében egyes útszakaszokon kihelyezhet “Hólánc használata kötelező” táblát.

Ilyen útszakaszon kizárólag olyan járművel közlekedhetünk, amely legalább a hajtott tengelyén lévő gumiabroncsán hólánccal van felszerelve. Fontos tudni, hogy hazánkban a hóláncot csak erősen havas, jeges úton szabad használni. A hólánccal felszerelt gépjárműre pedig 50 km/órás sebességkorlát vonatkozik.

Ausztria: Ausztriában november 1. és április 15. között személygépkocsiknak és 3.5 tonnánál nem nehezebb gépjárművek estében kötelező minden keréken a legalább 4mm profilmélységű téli gumiabroncs, vagy csak a meghajtott tengelyen a hólánc használata. Hóláncot viszont csak abban az esetben szabad használni, ha az úttestet összefüggő hó- vagy jégréteg borítja és a hólánc nem károsítja az útburkolatot.

Erre mindenképp érdemes odafigyelni, ugyanis a rendelet megszegői 35 Eurótól 5000 Euróig terjedő büntetésre számíthatnak. Az osztrák rendőrök a hólánc meglétét is ellenőrzik, így mindenképp fontos, hogy ne felejtsük otthon, ha szeretnénk problémamentesen átkelni a határon. Hiány esetén a birság alapesetben 35 euró, ám ha ezzel bizonyítottan veszélyeztetjük mások biztonságát, a büntetés akár 5000 euróra is rúghat.

Szlovénia: Szlovéniában november 15. és március 15. között 5cm-nél nagyobb hó esetén kötelező a hólánc használata. Ezt már a határon is ellenőrizhetik, hiánya esetén pedig akár vissza is fordíthatják az utazót. éppen ezért érdemes már időben felkészülni.

Szerbia és Ukrajna: Abban az esetben, ha az időjárási viszonyok indokolják, a hólánc vagy a téli gumi használata november 1. és április 1. között mindkét országban kötelező. Szlovéniához hasonlóan ezek hiányában megtagadhatják a határátlépést is.

Horvátország: Jeges útviszonyok vagy 5cm-nél nagyobb hó esetén Horvátországban kötelező a járművünkben hóláncot tartani. Téli útviszonyok között kötelező legalább a hajtott tengelyen a téli vagy négy évszakos gumiabroncsok használata. Lika és Gorki Kotar körzetében a hólánc használata kötelező.

Csehország: Nov. 1. és ápr. 30. között a 3,5 tonna össztömegnél nagyobb járművek esetén, legalább a hajtott tengelyen, legalább 6 mm profilmélységű téli gumi használata kötelező azokon az útszakaszokon, ahol ezt táblák jelzik. Fontos, hogy hólánc is legyen nálunk, ennek a használatát ugyanis az adott útszakaszokon szintén táblák jelzik.

Szlovákia és Románia: Szlovákiában a hólánc használatát nem írja elő törvény, azonban, ha az utat összefüggő hó- vagy jégréteg borítja, akkor a személyautók esetében kötelező mind a négy keréken legalább 3mm profilmélységű téli gumi használata, a teherautók és autóbuszok esetében pedig november 1. és március 31. között legalább a hajtott tengelyen téli gumit kell használnunk. Romániában hasonló a helyzet. A hóláncot nem írja elő a törvény, ellenben november 1. és március 31. között a téli gumi használata kötelező.

Németország: Németországban hazánkhoz hasonlóan nincs kötelező előírás a hólánc használatával kapcsolatban, azonban használatát táblák szabályozzák. Annak, aki havas-jeges úton nyári gumival közlekedik, 40 € bírságot kell fizetnie, aki pedig akadályozza a forgalmat, az 80 € büntetésre számíthat.

Külföldre utazás során mindenképp figyelnünk kell arra, hogy a hólánc kis adattáblája meglegyen és rendesen olvasható legyen. Ellenkező esetben ugyanis akkor is büntetés járhat, ha hibátlan, százszázalékban biztonságosan használható hólánccal rendelkezünk. Hasonlóan igaz ez a TÜV igazolásra és a felszerelési útmutatóra is. Ezek a vásárláskor járnak a termék mellé, és szintén fontos magunknál tartani őket abban az esetben, ha nem szeretnénk összetűzésbe keveredni a rend éber őreivel.

Wheel with chain and part of the truck

A hólánccal kapcsolatos tanúsítványok

A hóláncokkal kapcsolatos, jelenleg legáltalánosabban elfogadott tanúsítványt a GS/TÜV adja ki. Átfogó tesztsorozatot és a gyártási folyamat auditálását követően a bevizsgált hóláncok megkapják a TÜV Rheinland-tól a GS (Geprüfte Sicherheit) jelet, amely szó szerint azt jelenti: bizonyított biztonság. A GS jel egy önkéntes tesztminősítés, mely igazolja azt, hogy a termék biztonságának tesztelése megtörtént, ezt pedig egy független fél végezte. Valamint a gyártás is folyamatosan ellenőrzésre kerül.

Európa egyik legszigorúbb hólánc minőségi előírását az osztrák ÖNORM V5117 (személyautó) és V5119 (teherautó) rendelet rögzíti. Azok a hóláncok, amelyek rendelkeznek a GS/TÜV, esetleg az ÖNORM V5117 és V5119 minősítések egyikével, márkától függetlenül minden esetben megfelelő minőségűek.

Hogyan tegyük fel helyesen a hóláncot?

A hólánc megfelelő rögzítése nem rakétatudomány. Egyszerűen megoldható akár egyedül is, amennyiben ismerjük a metódusát és lépésről lépésre haladunk vele. Azonban tény és való, hogy némi fizikai erőnlétet igényelhet. A fentebb már említett, automata feszítős hólánc némileg könnyebbé teheti a feladatot. de az olyan kiegészítők is segíthetnek, mint a felszerelés segítő kampós sodrony. A könnyebb rögzítés érdekében érdemes a járműben egy kesztyűt, esetleg egy plédet is tartanunk.

Abban az esetben, ha útközben kell felszerelnünk a hóláncot, álljunk félre, lehetőleg egy sima, egyenes útszakaszon. Húzzuk be a kéziféket és rakjuk ki az elakadásjelzőt. Vegyük fel a láthatósági mellényt, majd miután elővettük a hóláncot, fektessük azt a meghajtott kerék elé. A felszerelés szempontjából az egyik legfontosabb dolog, hogy a hóláncot kizárólag csak a hajtott kerékre tegyük.

Ezután vezessük át a hóláncot a kerék mögött, majd akasszuk össze a drótkábel végeit. Vezessük át a láncot a kerék külső peremére, majd pedig oszlassuk el egyenletesen a futófelületen. Végezetül kapcsoljuk össze a lánc két végét a feszítő segítségével.

Felszerelés után guruljunk húsz-harminc métert, és ellenőrizzük a lánc feszességét. Mint ahogyan azt már fentebb említettük, a laza hólánc nem működik megfelelően, ráadásul könnyen el is szakadhat. Amennyiben a lánc laza, kapcsoljuk a feszítő lánc végét egy másik, megfelelőbb láncszemre.

Érdemes megemlítenünk azt, hogy a különböző típusú hóláncok esetében a rögzítés folyamata minimálisan eltérő lehet, éppen ezért fontos, hogy mindig a felszerelési útmutató szerint járjunk el. A felrakását megéri normál időben gyakorolni, nulla fok alatti hőmérsékletben ugyanis rendkívül kellemetlen lehet rutin nélkül nekiállni a feladatnak. Azok számára, akik segítségre szorulnak, az interneten rengeteg anyag található a hólánc felszerelésével kapcsolatban, többek közt a YouTube felületén is, a „hólánc felszerelése” szókapcsolatra rákeresve.

Használat után mindig takarítsuk el a láncot, ilyen módon a sós hólé nem tesz kárt benne és nem fog elrozsdásodni. A megfelelő karbantartás mellett a hólánc hosszú évekig jól használható, megbízható kiegészítő marad.

A legjobb minőségű hóláncok és indulássegítők

A Convoy.hu kínálatában a kamion- és teherautó-sofőrök a különböző kerékméretekhez ideális hóláncokat és indulás- és haladássegítőket is megtalálhatják, kizárólag a legjobb minőségben, a szükséges tanúsítványokkal ellátva. Sőt, olyan kiegészítőket is, amelyek segítségével egyszerűbben, gyorsabban és hatékonyabban rögzíthetik a választott hóláncot járművükön.

Holanc

Hutolada6
Melyik a legjobb hűtő? 800 436 Hetényi Convoy Ádám

Melyik a legjobb hűtő?

Hűtőtáskák és boxok

minden, amit a mobil hűtőkről vásárlás előtt tudni érdemes

Hutolada

A hűtőtáskák és boxok olyan kiegészítők, melyek a többnapos utazás során elengedhetetlenek. Nem mindegy azonban, hogy milyen megoldást választunk. Most megmutatjuk a különböző mobil hűtők közti lényeges különbségeket, és azt, kamionosként melyiket érdemes választanod, hogy az százszázalékosan megfeleljen az igényeidnek.

A jó hűtőláda a kamionos egyik legjobb barátja. Segít abban, hogy a hosszú út során is frissen tartsuk az ételt, az italunk pedig a nyári kánikula idején is hideg és üdítő legyen. Annak érdekében azonban, hogy ez valóban így legyen és ne érjenek minket kellemetlen meglepetések, meg kell találnunk a céljainknak leginkább megfelelő hűtőládát.

De milyen megoldások közül választhatunk, és melyek azok a szempontok, melyeket mindenképp figyelembe kell vennünk egy új hűtőláda megvásárlása esetén? Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb dolgokat, melyeket a mobil hűtők használatáról és működéséről egy felkészült kamionosnak tudni érdemes!

Hutolada2

read more

Teherautó bérlés – számos előnnyel 150 150 Hetényi Convoy Ádám

Teherautó bérlés – számos előnnyel

Teljes körű kiszolgálás

Az MHC Mobility által kínált teherautó tartósbérlet teljes körűen támogatja ügyfeleink vállalkozásait. A teherautó bérlés előnyeit különösképpen értékelni fogják azok a vállalatok, melyek:

  • tehergépjárműflottájuk kezelését szakemberekre kívánják bízni, hogy az üzletre és a fejlődésre összpontosíthassanak,
  • saját tőke, és hitelállományukat teherautók vásárlása helyett, vállalkozásuk fejlesztésére, profittermelő beruházásaikra kívánják fordítani,
  • kiemelt fontosságú, a modern tehergépjármű park, a magas üzembiztonság, és a szükség esetén azonnal rendelkezésre álló csere teherautó.

Teherautó bérlés, vásárlás helyett

Vonja saját hatáskörébe az fuvarozást, ne várjon a szállítóra, szervezze önállóan kiszállításait béreljen hozzá teherautót az MHC Mobility-től!

  • Az MHC Mobility teherautó bérlés szolgáltatásának segítségével versenyképesebbé válik, amely több elégedett vásárlót eredményez Önnek.  A teherautózás világában a legnagyobb gyorsaságot a maximális üzembiztonság garantálja, amelyet az MHC Mobility operatív teherautó lízingje biztosít Önnek.
  • Válassza az MHC Mobility teljes körű tehergépjármű flottakezelési szolgáltatását, hogy egyszerre legyen gyors és tervezhető megoldása. Az MHC Mobility teherautó bérlése elérhető a klasszikus furgonoktól kezdve, a speciális kiszállító-, terítőjárműveken át, egészen a vontatókig.

Készletes ajánlataink ide kattintva érhetők el.

Teherautó bérlés – gyors átadással

Az MHC Mobility rövid átfutási idővel tudja biztosítani az Ön profiljának megfelelő bérteherautó típust a klasszikus furgonoktól kezdve, a speciális kiszállító-, teherjárműveken át, egészen a vontatókig.

  • Válassza az MHC Mobility teljes körű teherautó bérlési ajánlatát, és mi garantáljuk a mobilitást!
  • A bérteherautók üzemeltetése teljes körűen a mi feladatunk, a szervíztől kezdve a gumizáson át a kárügyintézésik, csere teherautóval együtt – így Ön továbbra is vállalkozására koncentrálhat!

Készletes ajánlataink ide kattintva érhetők el.

1