• Rendelj a következő
    és még ma feladjuk a csomagod!

  • VÁSÁROLJ MÉG 30 000 Ft ÉRTÉKBEN AZ INGYENES SZÁLLÍTÁSHOZ!

Fény az éjszakában: minden, amit a ködlámpákról és távfényszórókról tudni érdemes

Fény az éjszakában: minden, amit a ködlámpákról és távfényszórókról tudni érdemes

Fény az éjszakában: minden, amit a ködlámpákról és távfényszórókról tudni érdemes 800 532 Hetényi Convoy Ádám

Ahogy az idő őszbe, majd pedig télbe fordul, fontos a fokozott figyelem az utakon. Különösen abban az esetben, ha sötét, ködös időben kell a volán mögé ülnünk, és hosszabb távokat kell levezetnünk. Ilyen esetekben a ködlámpa és a távfényszóró nélkülözhetetlen kiegészítőnek minősülnek. A használatuk ugyanis sokszor életveszélyes helyzetektől és komoly balesetektől óvhatja meg a sofőröket.

Wheel with chain and part of the truck

Ebben a cikkben megmutatjuk, hogy mit érdemes tudni róluk, milyen szabályok vonatkoznak a használatukra, és természetesen azt is, hogy miért elmaradhatatlan kellék minden kamionos számára a ködlámpa és a távfényszóró.

Ködlámpa és távfényszóró: mi a különbség és mire használjuk őket?

A ködlámpa kifejezéssel nagy valószínűséggel már az is találkozott, aki nem járműtulajdonos és nem vezet rendszeresen. A köznyelvben azonban sokszor tévesen minden plusz lámpát ködlámpaként emlegetnek, azonban fontos tudni, hogy alapvetően háromféle kiegészítő fényszórót különböztetünk meg: a ködlámpát, a távfényszórót, valamint a keresőfényszórót.

Shutterstock 362532200

A távfényszóró feladata az, hogy megfelelő látási viszonyok mellett világítsa meg az utat, ezzel biztosítva azt, hogy az adott jármű sofőrje a lehető legmesszebbre lásson. A távfényszóró használata jelentősen növeli a látótávolságot és ezáltal garantálja a biztonságot, még nagy sebességű vezetés mellett is. A keresőfényszóró pedig gyakorlatilag egy kiegészítő magoldás, ami a tompított fényszóróval együtt nem, csak a távfényszórót bekapcsolva használható, annak a hatását fokozza.

A ködlámpa megnevezés a köznyelvben két dolgot takar: az elülső és a hátsó, gyenge látási viszonyok esetén használatos lámpákat. A gépjármű elején található speciális világító eszközök hivatalos elnevezése a ködfényszóró, míg hátul az ugyanezen funkciót ellátó kiegészítőket egyszerűen ködlámpának nevezzük. Az elülső ködfényszóró feladata, hogy rossz látási viszonyok között lehetővé tegye, hogy jobban lássuk az utat, míg a hátsó ködlámpáé nem más, mint hogy ezekben az esetekben a hátulról érkező autó sofőrje hamarabb észre vegyen bennünket, ezáltal is elkerülve a balesetveszélyes szituációkat.

Shutterstock 1608134758

Milyen helyzetekben szabad használni a ködlámpát a jogszabályok szerint?

A ködlámpák használata alapvetően abban az esetben indokolt, ha az időjárási és látási viszonyok az átlagosnál kedvezőtlenebbé válnak. Gyakran találkozhatunk azonban azzal a problémával az utakon, hogy a fényforrásokat a sofőrök indokolatlanul használják. Ez pedig egyrészt zavaró lehet mások számára, másrészt

pedig balesetveszélyes is. Éppen ezért fontos ismerni a távfényszóró és a ködlámpa használatával kapcsolatos írott és íratlan szabályokat.

Először is nézzük meg az előbbieket. A ködlámpák használatával két jogszabály is foglalkozik. A KRESZ szerint „tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.” Ez alapvetően elég szűkszavú, hiszen a szabály gyakorlatilag a sofőrök belátására bízza azt, hogy milyen helyzetek tekintenek indokoltnak. Ezzel pedig sajnos sokan visszaélnek az utakon.

Ezzel szemben a 6/1990 KÖHÉM rendelet már konkrétabban fogalmaz a kiegészítőfényekkel kapcsolatban. A jogszabály II. fejezete az alábbiakat írja elő: „5.13. Első ködfényszóró lámpa arra szolgál, hogy köd, hóesés, felhőszakadás, vagy porfelhők esetén javítsa az úttest megvilágítását. 5.14. Hátsó ködfényszóró lámpa arra szolgál, hogy sűrű köd esetén észlelhetőbben jelezze hátrafelé a jármű jelenlétét.”

Ez tehát azt jelenti, hogy a jogszabályok szerint a ködfényszóró köd, hóesés, felhőszakadás, vagy porfelhő képződése esetén, míg a hátsó ködlámpa kizárólag köd esetén használható. És itt érdemes kiemelni azt, hogy „használható”, ami azt jelenti, hogy a használata semmilyen esetben nem minősül kötelezőnek.

Fontos továbbá megjegyezni, hogy a kiegészítőfények színe sem lehet akármilyen Mind a távolsági fényszóró, mind a ködfényszóró csak színtelen (fehér), vagy kadmiumsárga fényt bocsáthat ki ugyanis.

Shutterstock 1577725285

Rendben, de mikor nem illik használni a ködlámpát és a fényszórót?

Legyen szó akár ködlámpáról, akár távfényszóróról, ha úgy döntünk, hogy felkapcsoljuk, lényeges, hogy az íratlan szabályokkal, azaz az illemmel is tisztában legyünk. Sajnos azonban sokan nem figyelnek erre, és gyakori jelenség az utakon például az, hogy bizonyos sofőrök az elülső vagy a hátsó ködlámpát a tompított fényszóró helyett használják. Ez pedig problémás és balesetveszélyes, hiszen sok ködlámpa nagyobb fényerővel rendelkezik a tompított fényszóróknál, a távfényszórókról már nem is beszélve.

Az indokolatlan fényszóró- és ködlámpa-használat így azzal jár együtt, hogy elvakítjuk a velünk szembe vagy épp mögöttünk közlekedő sofőröket. Különösen zavaró lehet ez a hátsó ködlámpa esetében, ami általában erősebb fényű, mint a hátsó helyzetjelző és gyakran még a féklámpánál is vakítóbb.

Éppen ezért a normál látási viszonyok között, és álló helyzetben a ködlámpa használata kifejezetten tilos. Lassan haladó forgalom vagy dugó esetén, illetve lakott területen pedig erősen ellenjavallott. Fontos, hogy ha szembe jön egy autó, ha valaki utolér minket, vagy mi érünk utol valakit, kapcsoljuk le a ködlámpát, helyette pedig használjuk a tompított fényszóróinkat. Ha már látjuk a 100 méterrel előrébb haladó autókat, jelzőlámpákat, közlekedési táblákat, akkor a ködlámpa használata szintén indokolatlan.

A távfényszóróról szintén elmondható, hogy használata csak szembejövő forgalom nélküli, rosszul belátható és sötét szakaszokon indokolt. Fontos, hogy az alkalmazása során nem szabad a szembejövő vagy éppen előttünk haladó forgalmat elvakítani vele. Ez azt jelenti, hogy azonnal le kell kapcsolni, ha két vagy több jármű egymással szembe találkozik, valamint, ha folyamatosan követünk egy vagy több járművet. Ezen kívül az is lényeges, hogy a távfényszóró csak lakott területen kívül és éjszaka használható.

Összességében tehát csak akkor használjunk ezeket a kiegészítőket, ha valóban szükség van rájuk. Ha azt mind a természetes fény, mind pedig a közvilágítás hiánya indokolja a biztonságos, kényelmes vezetés érdekében, melynek során nemcsak magunkra, de természetesen az úton közlekedő többi sofőrre is gondolnunk kell.

Shutterstock 710071267

A ködlámpa és a távfényszóró elhelyezése, beállítása

Annak érdekében, hogy a kiegészítő fényforrásokat megfelelően tudjuk alkalmazni, több dologra is oda kell figyelnünk. Többek közt a megfelelő felszerelésre és beállításra is. A távfényszóró felszerelése során például

a lámpatesten és az izzón kívül általában extra alkatrészekre is szükségünk lesz a bekötéshez. Ilyen például az adott típushoz illő belső kapcsoló, illetve a relé is. Utóbbiból érdemes olyat választani, ami közvetlenül a jármű biztosítékpaneljébe illeszthető.

Fontos tudni továbbá, hogy míg távfényszóróból csak univerzális típust gyártanak, addig ködlámpákból készülnek típusspecifikus modellek is. Utóbbi azért szükséges, mert sok járművön találhatók gyárilag kialakított ködlámpafészkeket és felszerelési pontokat a lökhárítón. Ilyen esetekben csak az adott formájú ködlámpa illeszthető a rendelkezésre álló helyre. A ködlámpafészek nélküli járművek esetében érdemes viszonylag védett helyet keresni a lámpáknak és ráccsal vagy ütésvédő plexivel védeni őket a lehetséges sérülésektől.

A szabályok csak annyiban korlátozzák a kiegészítőfények használatát, hogy azok nem takarhatják a rendszámot, illetve a gyári világítótesteket. A megfelelő elhelyezést tehát sokkal inkább az észszerűség szabja meg. A távfényszórókat érdemes magasabbra, a lökhárító fölé szerelni. Ilyen módon képesek a lehető legmesszebbre világítani. A jármű tetejére szerelt vagy a tető fölé nyúló fényszórók már segédfényszórónak minősülnek, ezért ilyen minőségben vizsgáztathatók. A ködlámpákat ezzel szemben érdemes minél alacsonyabbra felszerelni, ilyen módon képesek a köd alá bevilágítva javítani a látási viszonyokat. Lényeges azonban, hogy ne kerüljenek olyan alacsonyra, ami már sérülésveszélyes lehet. Minden esetben figyeljünk arra, hogy a ködlámpa és a távfényszóró felszerelési helyét és módját a választott lámpa és az adott jármű paraméterei egyaránt meghatározzák!

Fontos tudni, hogy a rosszul beállított elülső ködlámpa rendkívül zavaró lehet a velünk szembe jövő sofőrök számára. A megfelelő beállítás az, ha a lámpa a jármű előtti pár métert világítja be erősen az úttesten és annak szélén. Ha ugyanis sűrű a köd, hiába is akarnánk messzire világítani. Az apró páracseppek hatására visszaverődik a fény, amelynek köszönhetően saját látási viszonyainkat is korlátozzuk ahelyett, hogy javítanánk a helyzeten. Az autó előtt laposan terített fény ellenben javítja a vezető látótávolságát.

Shutterstock 215974303

“E” jelzés a lámpán és a fényszórón: mit jelent és miért fontos?

Az online világban már szinte bárhonnan rendelhetünk alkatrészeket és kiegészítőket járművünkhöz. Sajnos azonban gyakran előfordul, hogy bizonyos felületeken belefutunk olyan darabokba is, amelyek használata a jogszabályok szerint nem megengedett. Ez a helyzet az úgynevezett “E” jelzés nélküli lámpákkal is, még abban az esetben is, ha az adott termék a törvény által elfogadott kiegészítőkhöz hasonló paraméterekkel rendelkezik.

Az körbe írt, nyomtatott “E” betű nem más, mint egy jóváhagyási jelzés. Azt jelenti, hogy a lámpát egy erre szakosodott intézetben megvizsgálták és megállapították róla, hogy megfelel a rá vonatkozó ECE-szabványoknak. Az “E” betűt minden esetben az indexként írt, a jóváhagyó államot meghatározó ENSZ-EGB előírás számjele, az előírás változatának számjele, valamint egyéb jelzések követik.

Fontos tudni, hogy amennyiben egy lámpatestet egy adott izzófajtához terveztek, abban az esetben abba csak “E” jellel ellátott izzó szerelhető be. “E” jelet pedig csak az a termék kaphat, amelyik megfelel az adott foglalat specifikációjának. A jóváhagyási jel hiányában az alkatrész szabálytalan, közúti forgalomban nem vehet részt, így távfényszórók esetében az “E” jelzés nélkülözhetetlen. Ha az adott kiegészítő nem rendelkezik ezzel, abban az esetben nem lehet fent a járművön. Ilyen esetben a vizsgánál le is vetetik a tulajdonossal, sőt a használat a forgalmi engedély bevonását is eredményezheti.

Amennyiben viszont az általunk választott távfényszóró rendelkezik „E” jelzéssel, abban az esetben a műszaki engedélyeztetés után felszerelhető a járműre és a szükséges helyzetekben problémamentesen használható.

Shutterstock 1014640063

Milyen izzót válasszunk a biztonságos közlekedés érdekében?

Az, hogy milyen izzót választunk a kiegészítő fényforrásokhoz, attól függ, az adott lámpa milyen foglalattal rendelkezik. A leggyakrabban az alábbi típusok közül választhatunk:

· H3 – 55 W-os teljesítményre tervezve;

· H8 – 35W-os teljesítményre tervezve;

· H11 – 65 W-os teljesítményre tervezve;

· H27 – 27W-os teljesítményre tervezve;

Fontos tudni, hogy a teljesítményben eltérő izzókkal nem érdemes kísérletezni, hiszen, ha a szabványos foglalat által előírtnál nagyobb teljesítményű izzót szerelünk be, abban az esetben a biztosítékok kiéghetnek.

A kiegészítővilágításoknak alapvetően három típusa létezik: halogén, xenon és LED. Ezek teljesítményüket tekintve eltérőek egymástól. Ahhoz, hogy pontosan megtudjuk, hogy egy izzó illik-e az adott lámpához, ellenőriznünk kell a gyártói jelölését a burkolaton.

Halogén: Hatékonyságuk, valamint könnyű felszerelhetőségük a legnépszerűbbnek a halogén izzók számítanak. A halogén izzók meleg fénysugárral rendelkeznek, amely képes jól áthatolni mind a ködön, mind pedig a sűrű esőn. Fényerejük az idő múlásával sem csökken, azonban élettartamuk meglehetősen rövid lehet. A halogén izzókat “H” betűvel jelölik, az ezekhez való lámpák pedig “B” jelzéssel vannak ellátva, és más izzófajtához nem alkalmasak.

Xenon: A xenon izzók nagyobb fényerőt és magasabb élettartamot garantálnak a halogén izzóknál. Ritkán égnek ki vagy hibásodnak meg. Ellenállnak a feszültségingadozásoknak, és üzemeltetésük sokkal kevesebb energiát igényel, mint a halogén izzóké. Cserébe azonban az áruk is magasabb. Idővel a fényerejük csökken, ami a vezető számára alig észrevehető lehet, ezért jobban oda kell figyelni arra, hogy mikor jött el az izzócsere ideje. Fontos tudni, hogy ha a xenon izzókat nem megfelelő fényszóróba szerelik be, a fény elvakíthatja a szembejövő forgalmat, ezért használatukat szigorúan szabályozza a törvény. Xenon így kizárólag csak automatikus fényszóró-magasságállítással, fényszórómosóval, és xenon izzóhoz kifejlesztett fényszóróházzal felszerelt autóba szerelhető be legálisan. A xenon izzókat “D” jelöléssel látják el, a kifejezetten xenonhoz fejlesztett lámpák pedig az “F3” jelzésről ismerhetők fel.

LED: A LED izzókat alacsony energiafogyasztás, erős rezgésállóság és magas élettartam jellemzi. Mindezt kedvező áron tudják biztosítani. A hőtermelése minimális, ezért felhasználható olyan helyeken is, ahol a melegedés veszélyforrás lehet. A LED esetében ráadásul alacsony, vagy egyáltalán nincs fényszmog, ami azt jelenti, hogy a lámpa oda világít, ahol arra szükség van. Fontos tudni azonban, hogy helytelen felszerelésük esetén a fény elvakíthatja a szembejövő forgalmat. A LED izzókat “LED” jelzéssel látják el, a hozzájuk tartozó lámpákat pedig “F3” felirattal jelölik. A “B” jelzéssel ellátott világítótestek nem alkalmasak LED izzók beszerelésére, éppen ezért a halogén izzókhoz tervezett lámpák LED világítással nem használhatók. Európában és Magyarországon ez egyrészt szabálytalan, másrészt pedig az ilyen módon használt LED izzók a teljes rendszerben rosszabb teljesítményt nyújtanak, mint a halogének.

Milyen formájú legyen a távfényszóró?

A távfényszóró formáját tekintve kétféle megoldás közül választhatunk. Téglalap alapú és kör fényszóró egyaránt elérhető a piacon. Méret szempontjából a kis, 10-15 centis és a nagy, 20 centis átmérőjű fényszórók közt is dönthetünk. De az üveg kidolgozása is többféle lehet. Akadnak olyan megoldások, amelyek kifejezetten nagy távolság esetén teljesítenek jól, az általuk kibocsátott fény pedig inkább szúrós. De választhatunk olyan megoldást is, ami a terítő fénynek köszönhetően inkább közelebbre alkalmas.

A választható megoldások szinte minden esetben rendelkeznek beépített helyzetjelzővel, amelyek a kör alakú fényszóró esetében körbe világítanak. Az egyik megoldás az úgynevezett Angel Eye, ami azt jelenti,

hogy a kör egyik külső pontján található a helyzetjelző izzó, körbe pedig egy speciális üveg, ami által a világítás a kör távfényszóró szélén végig megoldott.

Shutterstock 1172971093

Nem mindegy, milyen minőséget választunk

Távfényszóró és ködlámpa esetén is fontos figyelni arra, hogy lehetőleg jó minőségű terméket válasszunk. Érdemes kicsit többet fordítani erre a célra, mert a drágább, ámde jobb minőségű darabok jóval időtállóbbak. Az olcsóbbak darabok esetében 2-3 év után a foncsorozás leválik, a tömítések elöregszenek, ennek köszönhetően pedig a lámpák beáznak és idővel használhatatlanok lesz. Webáruházunkban Ön is megtalálhatja a tökéletes minőségű világítástechnikai kiegészítőket, amelyek minden szabálynak és elvárásnak megfelelnek, ezáltal pedig minden körülmény mellett garantálják a biztonságos és kényelmes vezetést!

Gasoline tanker, oil trailer, truck on highway very fast driving 3d rendering

Márkák, amikben megbízunk, amikben megbízhatsz!

iveco logo
man logo
mercedes logo
renault logo
scania logo
volvo logo
Daf logo
1